Přesun peněz mezi účty za pár vteřin

První banky se chystají v listopadu spustit okamžité platby. Přesun peněz mezi účty za pár vteřin bude naplno možný až příští rok

Zákazníci českých bank budou příští měsíc o krok blíž zásadní změně, na kterou už roky čekají: první dvě tuzemské banky po měsících příprav radikálně zrychlí převody peněz a spustí takzvané okamžité platby. Poslání peněz z účtu v jedné bance na účet u druhé, které dosud trvalo hodiny nebo i den, zabere pár vteřin.

Od 19. listopadu novinku spustí Česká spořitelna, největší banka na trhu počtem klientů. Reálně ale služba může začít fungovat až se k České spořitelně přidají další banky. Novinku podle informací HN zavede ve stejný měsíc i Air Bank, která službu spustí v pilotním provozu zatím jen pro své zaměstnance. Službu ještě na letošní rok může nabídnout podle svého mluvčího i banka Creditas.

Nové mezibankovní převody technicky zajišťuje Česká národní banka (ČNB), která podle Petry Vodstrčilové z tiskového oddělení systém v ostrém provozu spustí od 1. listopadu. Na reálné rozšíření okamžitých plateb budou ale muset zákazníci počkat do příštího roku, kdy připojení chystají i ČSOB, Komerční banka, UniCredit, Raiffeisenbank a další.

Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny, řekl v rozhovoru pro HN, že změna je nevyhnutelná. “Věřím v přímé platby dlouhodobě. Myslím si, že to je správně a pro klienta dobře. Je nutné u toho být a co nejdřív se učit, jak přímé platby fungují, kde mají úskalí,“ řekl Salomon.

Banky ke zrychlení plateb nutí tlak klientů, kteří čím dál tím víc využívají mobilní telefony a chytré aplikace. Na trh se dostávají inovace, které umožňují jednou aplikací ovládat různé účty, a globální fintechové firmy, jako třeba TransferWise nebo Revolut, už nabízejí převody peněz v reálném čase. Navíc estonsko-britský TransferWise nabízí i bankovní účet “bez hranic”, který tuzemským klientům bezplatně vytvoří v Německu, USA a ve Velké Británii.

Salomon také řekl, že se spuštěním rychlých převodů mezi bankami nelze otálet, protože ji stejně už vlastně simulují platební karty. Na změnu navíc i kromě technologií tlačí evropské regulace.

Zatím ale půjde jen o první fázi. Okamžité platby bude Česká spořitelna nabízet pouze klientům, kteří platbu označí jako expresní a za službu zaplatí jako za dosavadní expresní platbu 125 korun. Dosud ale i expresní převody trvají i několik hodin. O víkendech a v noci nejsou dostupné vůbec. Cenovou strategii v okamžitých platbách Spořitelna ještě na příští rok nemá. “Není vyloučeno, že dříve nebo později budou okamžité platby stát jako běžná platba,“ řekl Salomon.

Na to, aby systém okamžitých plateb začal v Česku naplno fungovat, je zapotřebí, aby se do něj zapojily všechny významné banky. Projekt provází zpoždění, protože ne všechny banky jsou na něj už nyní dostatečně připraveny. Česká bankovní asociace na konci loňského roku oznámila, že se banky s ČNB dohodly na přípravě systému a že nová služba by měla být spuštěna do konce letošního roku. Důvodem k pozdějšímu termínu celoplošného zavedení může podle asociace být nutnost prodloužit testování či rozhodnutí nezavádět celoplošný provoz až po novém roce, protože konec roku není kvůli náporu administrativy ideální pro zavádění produktů. “Odhadování termínů v oblasti rozsáhlých IT projektů není nikdy jednoduchou záležitostí. A že jde v tomto případě o zásadní a rozsáhlý projekt, o tom není pochyb,“ říká Tomáš Hládek, expert ČBA na platební styk.

Olga Skalková Marek Miler, zdroj: Hospodářské Noviny, 29. 10. 2018

kontakt sdílet

další aktuality

sledujte nás na Facebooku.